Przeczytawszy wypowiedź Rzecznika Ruchu Światło-Życie zarzucającą mi różnorodne przeinaczenia, w pierwszym odruchu spłodziłem sążnistą, 11 stronicową polemikę pracowicie przytaczając dowody i fakty na poparcie swojego tekstu.

Jednak ochłonąwszy uświadomiłem sobie (nie bez pomocy przyjaciół z Apologetyki), iż takie podejście dowiodłoby przedkładania dyskusji nad jej przedmiot. Można oczywiście wejść w schemat ‚dawania odporu na dawanie odporu’, donikąd to jednak nas nie zaprowadzi.

Co więcej, zdałem sobie sprawę, że nie powinniśmy z Panem Rzecznikiem występować po różnych stronach sporu, gdyż mimo pewnej różnicy zdań jesteśmy sojusznikami co do celów. Nie to bowiem jest ważne który z nas dowiedzie swojej wersji którejś z marginalnych przesłanek, ale sam problem -czyli czystość i skutki głoszonej nauki kerygmatycznej. Inaczej mówiąc tematem dialogu jest kerygmat w kursach ewangelizacyjnych (w tym wypadku : kerygmat w Ruchu Światło Życie).

Istotne zatem wydaje się aby nasza rozmowa skupiłaby się wokół odpowiedzi na następujące pytania (wierzę, iż są one także przedmiotem troski Pana Rzecznika) :

 1. Kerygmat w formie ‚Czterech praw’ – skąd pochodzi i (co dużo ważniejsze) czy jest zgodny z Prawdą, czy oddaje dobrze naukę Kościoła Katolickiego ? Czy reprezentuje podstawowe i najważniejsze Prawdy nauki o zbawieniu ?

 2. Czy w pierwszych, najważniejszych, ‚ewangelizacyjnych’ dniach Oazy zachowane jest prawdziwe (katolickie) spojrzenie na to czym jest i kiedy się rozpoczyna Nowe Życie ?

 3. Czy w programie ewangelizacji oazowej ‚oddanie życia Jezusowi’ zastąpiło w hierarchii ważności i w zakresie funkcji w życiu duchowym sakrament Chrztu Świętego ?


Zapraszam do wymiany myśli na ten temat.

pozdrawiam

Marek Piotrowski

 1. Cisza…
  Minęło parę miesięcy i nic…
  Jak widac łatwiej jest zaatakować adwersarza personalnie niż odpowiedzieć na pytania merytoryczne…

 2. zadajmy sobie również pytania:
  czy mówienie o miłości Boga do człowieka jest złe? czy przedstwianie grzeszności człowieka i jednocześnie tego iż grzech oddziela nas od Boga jest złe? czy mówienie o tym iż Jezus jest jedynym zbawicielem jest złe? i w końcu czy zacheta do nawrócenia jest zła?

  to jest pdstawa… dopiero potem osobe która coś chce zrobić ze swoim życiem (oddać je Jezusowi) przedstawia się katechezy odnoszące sie do wazności sakramentów i życia w Kościele!

  ktoś kto wejdzie na tą strone i przeczyta ataki w kierunku chyba wszystkich wspólnot w Kościele może sie zgorszyć. zapewniam że to zgorszenie nie bedzie w kierunku prowadzących serwis apologetyki ale w kierunku tych wspólnot! czy to jest dobre? czyż w ten sposób nie niesczy sie dzieł Bożych? czyż nie łatwiej jest (jeżeli widzi się błędy) udać sie bezposrednio do żródła? tego uczy nas Jezus! czy ktos z serwisu apologetyki zaproponował swoją pomc w poprawieniu błedów w formacji oazowej?

 3. Winien ten kto mówi o problemach ?
  Przyjmując optykę jaką proponujesz nie można byłoby sprostować JAKIEJKOLWIEK tezy wymysłonej przez kogokolwiek „głoszącego” – aby „nie gorszyć”. Nie Bracie – Ewangelizacja jest służbą Prawdzie i nigdy nie wolno przeciwstawiać tych dwu wartości.
  To nie wybory polityczne gdzie kandydaci są skłonni niekiedy nie prostować przeinaczeń by nie tworzyć „niemedialnej atmosfery”. Ewangelizacja odbywa się – owszem – także na poziomie przyrodzonym, ale nie jest to jej najważniejszy wymiar.

  Tak więc nie odwracajmy kota ogonem – to głoszenie nauki niezgodnej ze Słowem Bożym lub niepełnej a nie mówienie o tym jest „niszczeniem Dzieł Bożych” (na szczęście jest to na tyle wielkie dzieło że IMHO bilans i tak jest przeważnie dodatki – ale dlaczego nie ma być najlepszy ?)
  To tak jakbyś mówił że „termometr pokazujący gorączkę wprowadza w zły nastrój pacjenta i utrudnia jego wyleczenie – więc nie mierzmy choremu gorączki i nie mówmy że jest chory”
  pozdrawiam
  Marek

 4. czy ktos z serwisu apologetyki zaproponował swoją pomc w poprawieniu błedów w formacji oazowej? – zostało zadane pytanie, nie było na nie odpowiedzi!

  moje pytanie: ODPOWIEDŹ NA ZARZUTY KRZYSZTOFA JANKOWIAKA – to jest tytuł i również z tekstu mozna wywnioskować, że kszysztof jankowiak, przedstawił jakieś błędy w waszych artykułach. nie uwazacie że z waszej strony jest to pewna manipulacja i nieuczciwość przedstawiając tylko jeden punkt widzenia?? gdzie jest artykuł pana krzysztofa??

  marku nie odpowiedziałeś na żadne pytanie wesołego np: czy mówienie o miłości Boga do człowieka jest złe? czy przedstwianie grzeszności człowieka i jednocześnie tego iż grzech oddziela nas od Boga jest złe? czy mówienie o tym iż Jezus jest jedynym zbawicielem jest złe? i w końcu czy zacheta do nawrócenia jest zła?

  i taka mała uwaga: operujecie pieknie językiem… ale w pokoleniu wyrosłym na kanwie postmodernizmu, nikogo w ten sposób nie „zewangelizujesz”! dzisiaj ewangelizacja musi toczyć sie na płaszczyźnie percepcji nie wartości! – sory ale taka jest młodzież… ich nie interesuje czy ty masz rację w sensie prawdy ich interesuje czy ty ta prawdą żyjesz!

  stąd moje pytanie grdzie jest artykuł krzysztofa jankowiaka?

 5. [B]1[/B]
  [I]>czy ktos z serwisu apologetyki zaproponował swoją pomc w poprawieniu błedów w formacji oazowej?[/I]
  Oczywiście – choć jestem przekonany że i bez naszej pomocy Ruch jest w stanie to uczynić gdy tylko odejdzie od „dogmatu” nieomylności programów oazowych.

  [B]2[/B]
  [I]moje pytanie: ODPOWIEDŹ NA ZARZUTY KRZYSZTOFA JANKOWIAKA – to jest tytuł i również z tekstu mozna wywnioskować, że kszysztof jankowiak, przedstawił jakieś błędy w waszych artykułach. nie uwazacie że z waszej strony jest to pewna manipulacja i nieuczciwość przedstawiając tylko jeden punkt widzenia?? gdzie jest artykuł pana krzysztofa?? [/I]

  Artykuł p.Krzysztofa jest opublikowany w naszym serwisie w tej samej grupie tematów – wolałbym gdyby Pan to sprawdził ZANIM Pan oskarży nas o manipulację i nieuczciwość.

  [B]3[/B]
  [I]marku nie odpowiedziałeś na żadne pytanie wesołego np: czy mówienie o miłości Boga do człowieka jest złe? czy przedstwianie grzeszności człowieka i jednocześnie tego iż grzech oddziela nas od Boga jest złe? czy mówienie o tym iż Jezus jest jedynym zbawicielem jest złe? i w końcu czy zacheta do nawrócenia jest zła?[/I]

  Pytanie jest niewłaściwie zadana. Sprowadźmy rzecz do absurdu – rÓwnie dobrze możnaby propagować na katolickich rekolekcjach naukę dowolnej sekty chrześcijańskiej a na zarzuty odpowiadać „przecież oni mówią o miłości Boga – czy to jest złe ? Wzywają do nawrócenie – czy to jest złe ?” itp

  Człowiek jadący na firmowane przez ruch katolicki rekolekcje oczekuje nauki katolickiej – i ma do tego prawo.

  [B]4[/B]
  [I]i taka mała uwaga: operujecie pieknie językiem… ale w pokoleniu wyrosłym na kanwie postmodernizmu, nikogo w ten sposób nie „zewangelizujesz”! dzisiaj ewangelizacja musi toczyć sie na płaszczyźnie percepcji nie wartości! – sory ale taka jest młodzież… ich nie interesuje czy ty masz rację w sensie prawdy ich interesuje czy ty ta prawdą żyjesz! [/I]

  Pańska argumentacja przypomina rozmowę dwóch ludzi z których jeden mówi : „człowiek powinien być uczciwy” , a drugi – „nie, powinien być miłosierny”.
  Jedno w żaden sposób nie przeszkadza drugiemu – i ani ewangelizacja bez życia Ewangelią, ani głoszenie niezgodne z Ewangelią nie jest dobre.

  [B]5[/B]
  [I]stąd moje pytanie grdzie jest artykuł krzysztofa jankowiaka?[/I]
  Tu, proszę Pana :
  http://www.apologetyka.katolik.net.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1022&Itemid=111

  I wolałbym żeby na przyszłość sprawdzał to Pan ZANIM rzuci Pan poważnymi oskarżeniami pod naszym adresem.

  pozdrawiam
  Marek Piotrowski

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>